Aktuality v jednání o dopadech vládních opatření na podnikatele

Vážení,

dovoluji si Vám zaslat aktuální informace o aktivitách Hospodářské komory ČR ve vztahu k podnikatelům.

  • Vláda České republiky schválila dvě klíčová usnesení:
  1. A) Usnesení vlády České republiky č. 262 schvalující finanční příspěvek pro OSVČ – ošetřovné

Cílem podpory je finanční příspěvek kompenzující OSVČ opatření proti koronaviru – ošetřování člena rodiny (OČR) – ve výši 424 Kč za každý den OČR na dobu až 31 dní. Podrobné informace naleznete zde.

  1. B) Usnesení vlády České republiky č. 267 o přeshraničních pracovnících a o cizincích, kteří jsou držiteli zaměstnanecké karty nebo modré karty, a o možnosti cizinců změnit zaměstnání bez 6-ti měsíční podmínky předchozího zaměstnání

Důsledkem tohoto usnesení je, že cizinec pracující v ČR na zaměstnaneckou kartu může od 20. března do konce nouzového stavu změnit zaměstnavatele nebo pracovní pozici i dříve než po 6 měsících. Výše uvedené opatření bylo implementováno prostřednictvím novelizace zákona o pobytu cizinců v loňském roce. Změna však musí být nadále ohlášena na MV dle zákonem stanovených podmínek. Více informací včetně formuláře ke změně jsou Vám k dispozici zde.

  • Ani tato opatření nevnímáme jako dostačující, proto jsem dnes se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR na společné tiskové konferenci vyzval vládu, aby ještě během víkendu nastartovala kurzarbeit. Firmy totiž potřebují od státu okamžitou pomoc, aby nemusely propouštět zaměstnance, pro které kvůli opatřením proti koronaviru nemají dost práce. Bližší informace naleznete zde.
  • Hospodářská komora na základě podnětů svých členů aktualizovala opatření, jejichž cílem je ochránit pracovní místa v podnicích, zaměstnavatele a živnostníky před insolvencemi a zachránit české hospodářství před kolapsem. Shrnujeme je v 17 požadavcích, které prosazujeme při vyjednávání s vládou, úřady a bankami.
  1. Státní kompenzace úroků a pokut placených bankám. Pokud se OSVČ zpozdí se splátkou úvěru bance, stát mu má polovinu úroku z prodlení a/nebo smluvní pokuty kompenzovat.
  2. Státní kompenzace úroků a pokut dodavatelům energie a síťových služeb. Pokud se OSVČ zpozdí při placení účtů za energie a další vstupy od síťových dodavatelů, stát mu má kompenzovat polovinu úroku z prodlení a/nebo smluvní pokuty.
  3. Laciné/bezúročné půjčky. Je třeba, aby stát zajistil přístup podnikatelů k laciným/bezúročným půjčkám v jednotlivých komerčních bankách, a to včetně malých provozních půjček.
  4. Shovívavost bank s dlužníky. Žádáme banky a pojišťovny, aby prokazovaly schovívavost a vstřícný přístup k dlužníkům
  5. Odklad pojistného na sociální pojištění bez penalizace. Podnikatelům by měl stát umožnit zaplatit pojistné na sociální pojištění minimálně o 3 měsíce později, a to bez jakýchkoliv sankcí či úroků. Týká se tzv. doplatku pojistného OSVČ a pojistného za zaměstnavatele, nikoliv sraženého z mezd samotných zaměstnanců.
  6. Odklad pojistného na zdravotní pojištění bez penalizace. Podnikatelům by měl stát umožnit zaplatit pojistné na zdravotní pojištění minimálně o 3 měsíce později, a to bez jakýchkoliv sankcí či úroků. Týká se tzv. doplatku pojistného OSVČ a pojistného za zaměstnavatele, nikoliv sraženého z mezd samotných zaměstnanců.
  7. Úplné prominutí pojistného na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem za měsíc březen (zatím). Týká se zaměstnavatelů, kteří museli uzavřít provozovnu v důsledku usnesení vlády, netýká se pojistného sraženého z mezd zaměstnanců.
  8. Úplné prominutí DPH za měsíc březen (zatím). Týká se zaměstnavatelů, kteří museli uzavřít provozovnu v důsledku usnesení vlády.
  9. Urychlit vrácení nadměrných odpočtů na DPH. Z hlediska cash flow významné zejména pro exportéry.
  10. Příspěvek OSVČ, případně i jednatelům a statutárním zástupcům společností alespoň za dobu platnosti mimořádných opatření uzavírajících vybrané provozovny. Jako doplnění již schváleného mechanizmu náhrad mezd zaměstnancům a kompenzací těchto náhrad zaměstnavatelům.
  11. Plošné zrušení záloh daně z příjmů a pojistného pro OSVČ. Stát musí umožnit plošné zrušení záloh daně z příjmů a pojistného pro OSVČ; minimálně do podzimu 2020.
  12. Sladit podávání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ s pozdějším podáváním daňového přiznání. Zatímco podávání přiznání k dani z příjmů a placení daně je umožněno až do 1. 7., odevzdání přehledů a zaplacení doplatků pojistného zdravotním pojišťovnám a ČSSZ je plošně omezeno počátkem května 2020.
  13. Odklad a promíjení místních poplatků. Vyzýváme obce, aby podnikatelům odkládaly a promíjely místní poplatky.
  14. Alespoň částečné prominutí daně z příjmů firmám produkujícím potřebné ochranné, zdravotnické, farmaceutické, hygienické, resp. desinfekční prostředky, pokud v přiměřeně krátké době a v přiměřeném objemu zajistí produkci těchto prostředků a budou je realizovat za nákladové ceny. Alternativně umožnit takovým producentům po dobu nouze poskytovat zboží bez DPH se zachováním nároku na odpočet DPH v plné výši.
  15. Nižší DPH pro ubytovací služby. Žádáme, aby byly ubytovací služby s co nejrychlejší platností přesunuty do snížené sazby DPH (ze současných 15 % na 10 %).
  16. Odklad a promíjení nájmů placených obcím. Vyzýváme obce, aby přistoupily k promíjení nájmů a sankcí za zpožděné splácení těchto nájmů ze strany podnikatelů. Apelujeme též na shovívavost soukromých pronajímatelů vůči nájemcům-podnikatelům.
  17. Státní kompenzaci náhrad mezd vyplácených zaměstnancům na překážkách v práci poskytovat přednostně tak, že zaměstnavatelům budou o kompenzovanou částku snižovány měsíční odvody pojistného na sociální zabezpečení.
  18. Umožnit operativně a jednoduše všem živnostníkům zřídit si datovou schránku pro elektronickou komunikaci se státními orgány a dalšími institucemi.
  19. Dočasně umožnit živnostníkům, kteří nemají datovou schránku ani elektronický podpis, jednoduchou elektronickou komunikaci s vybranými státními orgány. Týká se např. oznámení o přerušení živnosti elektronickou poštou s pozdějším osobním potvrzením na živnostenském úřadě.
  • MPSV na dnes zveřejnilo Pracovněprávní desatero boje s koronavirem. Více informací naleznete v příloze.
  • Vzhledem k velkému množství dotazů k Certifikátu o zásahu vyšší moci zveřejňujeme aktualizované informace zde. Prostřednictvím tohoto osvědčení se může zaměstnavatel zprostit povinnosti např. k náhradě škody, jestliže bude prokázáno na základě předložené smluvní dokumentace, že se jedná o mimořádnou nepředvídatelnou a nepřekonatelnou překážku.
  • Na webu komory se již ráno objeví video, ve kterém reaguji na aktuální události. V takto nastaveném formátu budeme pokračovat i do budoucna.
  • Deník na straně živnostníků: Jak (ne)zvládáte současnou situaci, pomáhá vám stát dostatečně, co byste potřebovali, když jste v úzkých? Dnes jsem se dohodl s Deníkem, který se příběhům živnostníků a malých podnikatelů pozorně věnuje na svých stránkách i na webu denik.cz/podnikani, že své příběhy a zkušenosti můžete psát také na e-mail zivnostnici@denik.cz. Podělte se o své podněty a stížnosti se čtenáři Deníku, poskytneme odbornou podporu zodpovídání dotazů.

MPSV_Pracovnepravni desatero

Děkuji Vám všem za přízeň a ocenění naší práce.

S úctou,

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Hospodářská komora České republiky